mailing sprzedażowy

Przeczytaj w 3 min.

Skuteczny mailing sprzedażowy – jak zacząć?

Wyobraź sobie sytuację, w której trafiasz na tylko interesujące Cię treści. Oferty i promocje, jakie spotykasz, są zbieżne z tym, czego aktualnie potrzebujesz. Informacje, które czytasz, oscylują wyłącznie wokół Twoich zainteresowań.  Stawiając na mailing sprzedażowy takie sytuację są możliwe.

Czym jest mailing sprzedażowy?

Mailing sprzedażowy to forma marketingu bezpośredniego, polegająca na wysyłaniu masowych wiadomości e-mail w celu bezpośredniej sprzedaży produktów lub usług. Celem jest dotarcie do jak największej liczby potencjalnych klientów i zachęcenie ich do zakupu.

Co sprawia, że mailing sprzedażowy jest skuteczny?

Wystarczy, że poznasz wszystkie zalety definiujące kampanie takie jak: segmentacja, personalizacja, optymalizacja treści czy szeroki wybór baz — to wszystko sprawia, że treści trafią tylko i wyłącznie do osób, które będą zainteresowane Twoimi usługami. Dostosowanie contentu do odbiorcy nie tylko wzmacnia przekaz, lecz sprawia, że efektywność komunikacji znacząco rośnie. A to już tylko jeden krok do pozyskania potencjalnego klienta.

Dlaczego mailing sprzedażowy jest skuteczną formą marketingu?

  • Jest tańszy niż inne formy reklamy, takie jak reklama telewizyjna czy prasowa.
  • Pozwala na dotarcie do dużej liczby potencjalnych klientów w krótkim czasie.
  • Może być dostosowany do konkretnej grupy docelowej, co zwiększa jego skuteczność.
  • Zawiera bezpośrednie call to action, co zachęca do natychmiastowego działania.
  • Umożliwia mierzenie skuteczności działań, np. poprzez śledzenie otwarć i kliknięć w linki.

Zacznij od zdefiniowania kilku podstawowych kwestii:

  • Jakimi cechami charakteryzuje się twój produkt?
  • Dla kogo jest przeznaczony?
  • Jak wygląda profil twojego klienta?
  • Jakie cele sprzedażowe oraz marketingowe chcesz osiągnąć?

Te proste pytania będą stanowiły idealną podstawę pod przygotowanie docelowej strategii komunikacji wraz z harmonogramem i ramowym planem wysyłek. Stworzenie takiego dokumentu pozwoli Ci na przygotowanie rzetelnej i spójnej komunikacji. Natomiast w przypadku wątpliwości zawsze będziesz w stanie zweryfikować, jakie były wcześniejsze ustalenia oraz do czego realnie warto się odnieść.

Kampanie mailingowe, czyli zadowalające efekty w krótkim czasie.

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie dobranie i skorelowanie ze sobą kilku składników:

  1. grupa odbiorców, do której trafi wiadomość;
  2. wygląd graficzny kreacji, który będzie dopasowany do Twoich odbiorców;
  3. temat oraz treść wiadomości zachęcające do otworzenia czy kliknięcia, oraz mające na celu przybliżenie użytkownikom charakterystyki produktu;

Pamiętając o tym, że Twój produkt nie jest interesujący dla wszystkich, a Twój klient to nie “każdy”, część sukcesu mamy już za sobą. Jeżeli odpowiednio posegmentujesz bazę odbiorców, m.in. według wieku, płci, zainteresowań lub poprzednich zachowań zakupowych będziesz mógł odfiltrować osoby, które potencjalnie będą zainteresowane Twoimi usługami. Takie podejście sprawia, że nie tylko nie przepalisz swojego budżetu, ale przede wszystkim efektywność Twojej kampanii wzrośnie. Logicznym jest, że osoby, które są potencjalnie zainteresowane usługami, jakie świadczysz, znacznie chętniej otworzą taką wiadomość, a docelowo – bo przecież na tym najbardziej nam zależy – skonwertują. Wskaźniki, jak m.in. Open Rate, Click Through Rate czy Conversion Rate przy odpowiednio przygotowanym mailingu już po pierwszej wysyłce będą wyglądały znacznie, znacznie lepiej, niż wcześniej.

Kampanie mailingowe to idealne miejsce na testy.

Nie bój się eksperymentować – Twoją segmentowaną bazę maili warto podzielić na 2-3 części, które otrzymają podobne, lecz mimo wszystko różne kreacje. Sprawdzaj, jak użytkownicy reagują na poszczególne zmiany. Czasami inny tytuł, zmienione copy, poprawiony wygląd „call to action” lub dłuższa/krótsza treść wiadomości potrafią zdziałać cuda. Zbierając dane po każdej wysyłce stworzysz solidną podstawę do wyciągania trafnych wniosków. Następnie po dokonaniu optymalizacji, przełoży się to na coraz wyższą jakość każdej kolejnej wysyłki.

Stosując mailing sprzedażowy nie możesz popaść w rutynę.

Staraj się, aby Twoje kreacje reklamowe były ciekawe, różnorodne i faktycznie niosły za sobą wartość dodaną dla klienta. Trzymaj się wytycznych swojego brandu (key visual, charakterystyczne zwroty, wartości marki), lecz nie wysyłaj ciągle tego samego. Dzięki temu nie zniechęcisz do siebie klientów.
Sprawdź jakich błędów unikać wysyłając mailing.

Chcesz wejść w świat email marketingu? Napisz do nas!


Podobne wpisy

  • Jak przedsiębiorcy mogą skutecznie działać bez własnej bazy mailingowej?

    Czytaj dalej

    Przeczytaj w 4 min.

  • Kampanie mailngowe

    Kampanie mailngowe – poznaj kluczowe wskaźniki efektywności.

    Czytaj dalej

    Przeczytaj w 4 min.

  • krecja email marketingowa

    Jak przygotować skuteczną kreację email marketingową?

    Czytaj dalej

    Przeczytaj w 3 min.